Közösségi oldalak

Hírek

Továbbra is hálapénz és magánorvos kell a jó szülészeti ellátáshoz a magyarok többsége szerint

Az anyagi tényezőket tartják a legfontosabbnak a magyar szülők ahhoz, hogy elégedettek legyenek a gyermekük születésekor nyújtott szülészeti ellátással – állapítja meg a Budapesti Corvinus Egyetem frissen publikált tanulmánya.

A magyarországi szüléssel való elégedettséget, benne különösen a hálapénz szerepét vizsgálták társadalmi és demográfiai tényezők szerint a Budapesti Corvinus Egyetem kutatói 2024 februárja és áprilisa között a magyar felnőtt lakosság reprezentatív mintáján, több mint 1500 ember megkérdezésével. Udvari Orsolya és Szalma Ivett tanulmánya a BMC Pregnancy and Childbirth folyóiratban jelent meg idén áprilisban.

Az eredmények alapján a nők elégedetlenebbek a szüléssel, mint a férfiak. A gyermekük születése kapcsán tapasztalt egészségügyi ellátással elégedetlen nők aránya 13,8%, míg a férfiaknál ez az arány mintegy a fele: 6,1%. A magasabb iskolai végzettségűek, a pénzügyi nehézségekkel küzdők, illetve azok, akik a 2020-as egészségügyi jogszabályváltozás után szültek, szintén lényegesen elégedetlenebbek voltak ellátásukkal.

A válaszadók túlnyomórészt az anyagi tényezőket tartják fontosnak az egyéb kompetenciákkal (pl. kommunikáció) szemben, ha jobb szülészeti ellátáshoz szeretnének jutni. Csaknem 78%-uk véli úgy, hogy választott orvos esetében jobb ellátásban részesülnek az érintettek, 72%-uk látja a hálapénzt jobb ellátáshoz vezető tényezőnek, ezt követik azok, akik szerint a jobb anyagi helyzetben lévő személyek magasabb minőségű ellátást kapnak (68%).

A megkérdezettek 60%-a gondolja úgy, hogy a kórházi rendszer megfelelő ismerete és a hatékony kommunikáció valamelyest vagy jelentősen jobb ellátást eredményezhet, 55%-uk a hozzátartozók jelenlétét is a jobb ellátást elősegítő tényezők közé sorolja. Az ellátás minőségét legkevésbé befolyásoló tényezőnek az etnikai hátteret tartják, ezt a válaszadók tizede jelölte meg, ami meglepő eredmény.

Az alacsonyabb iskolai végzettségűek minden dimenziót (a hozzátartozók jelenlétét leszámítva) lényegesen fontosabbnak tartottak a magasabb iskolai végzettségűekhez képest. A 40–59 éves korosztály minden tényezőt szignifikánsan lényegesebbnek talált, mint a másik két korcsoport (18–39 és 60+).

„Az eredmények rámutatnak arra, hogy a méltányos szülészeti ellátáshoz való hozzáférés terén továbbra is tartós egyenlőtlenségek állnak fenn, ezen sürgősen javítani kell. Célzott kampányokat és központi tájékoztatást szükséges indítani arról, hogy mindenkit ugyanaz a hozzáférés és ellátás illet meg anyagi helyzetétől függetlenül – különösen mivel a válaszadók a jogszabályi reformok ellenére a hálapénzt továbbra is hasznosnak ítélik”

– hangsúlyozta Udvari Orsolya, a Budapesti Corvinus Egyetem szociológia doktori programjának PhD-hallgatója, a tanulmány első szerzője.

A kutatók kiemelték: fel kell hívni a figyelmet arra, hogy az anyagi helyzetnek nem szabad befolyásolnia a szülészeti ellátást. Ez különösen az alacsonyabb iskolai végzettségűek és a 40–59 évesek körében szükséges, mert szerintük minél jobb anyagi helyzetben van valaki, annál jobb ellátást kap gyermeke születésekor.

Forrás: Budapesti Corvinus Egyetem

A Diósgyőrhöz igazolt Anderson Esiti

Korábbi nigériai válogatott védekező középpályást igazolt a DVTK – jelentette be a klub a hivatalos

Boér Gábor lett a Fehérvár FC új vezetőedzője

Boér Gábor lett a labdarúgó NB II-ben szereplő Fehérvár FC vezetőedzője. A székesfehérvári klub hétfőn

Szabó István: Még konstruktívabb támadójátékot szeretnék

Nyíregyháza Spartacus FC Érkezők: Bese Balázs (Opus Tigáz Tatabánya, kölcsönből vissza), Bojan Sankovic (Zalaegerszegi TE), Németh Barnabás (Vasas FC, kölcsönből vissza), Oláh

Győrbe igazolt Megyeri Balázs

Megyeri Balázs az élvonalban szereplő ETO FC Győr labdarúgócsapatához igazolt pénteken. A 35 éves kapus

Jonathan Levi a Ferencvárosban folytatja

A labdarúgó NB I bajnoka, a Ferencváros szerződtette a Puskás Akadémia egyszeres svéd válogatott középpályását.